„Veľa ľudí si myslí že to robíme pre peniaze. To však nie je pravda, HAKA nezarába, práve naopak. Nie sme ani mimozemšťania, ani politická strana, či tajní agenti z Ameriky, (ako nás už označili). Sme rovnakí ľudia ako všetci, no možno trocha menej spíme :),“ hovorí Milan, študent našej školy a člen úspešného projektu “Hľadá sa auto – Krádeže automobilov”.

Ako a kedy tento projekt odštartoval?
Celé to začalo 10.7.2016 skupinou na Facebooku. Motiváciou bolo pomôcť ľuďom, ktorým bolo ich vozidlo ukradnuté. Ľudia do skupiny pridávali odcudzené autá a skupina sa tak rozvíjala. Potom prišla aplikácia “HAKA System”. Tá svojou jednoduchosťou a praktickosťou zaujala masy a odštartovala obrovský vzostup projektu. Momentálne je napojená na databázy kradnutých vozidiel v ôsmych krajinách EÚ. Stačí do nej napísať/odfotiť TEČ alebo VIN číslo vozidla a do pár sekúnd viete, či auto pred vami je, alebo nie je kradnuté. Neskôr prišiel Instagram. Ten u nás funguje ako vlastná “databáza” vozidiel v pátraní. Potom je tu YouTube, kde uverejňujeme všetky reportáže a iné naše účinkovanie v televízií, no a facebooková stránka HAKA – nájdené ukradnuté vozidlá, kde sú informácie o nájdených vozidlách a iných úspechoch.

Časť HAKA tému s autorom projektu a s tímom Škoda Auto

Pracujete aktuálne na niečom novom?
Momentálne testujeme úplne novú technológiu s názvom HAKATRON. Ide o systém schopný skenovať  a automaticky preverovať TEČ na každom vozidle,  ktoré prejde okolo auta HAKA tímu z live videa v reálnom čase. Budú to minimálne desiatky áut denne.  Nechajte sa prekvapiť, bude to vymakané.

Ako dlho si v tomto projekte zapojený ty?

Projektu sa venujem približne od apríla tohto roku, to je cca 7mesiacov. Keď som prichádzal, aplikácia HAKA Systém bola vo vývoji a vo facebookovej skupine bolo okolo 20 tisíc ľudí. Dnes je ich cez 209 tisíc. Vtedy sa autá hľadali len za pomoci členov skupiny. Našlo sa 15 vozidiel. Od 8.5.2018 , deň vydania aplikácie, sa našlo ďalších 57 vozidiel, čo je dokopy 72 áut k 10.11. Som zvedavý, čo dosiahne HAKATRON 🙂

Ako ti napadlo pridať sa k HAKA?

Najprv som sa pridal do skupiny, vyskočilo mi to na Facebooku. A keďže som známy, tým že som všade, kde je niečo s autami, pridal som sa aj ja. Po nejakej dobe som sa rozhodol, že si zoženiem skupinové nálepky na auto (sú stále k dispozícií, stačí pozrieť v skupine, prípadne v škole vyhľadať mňa), a tak som sa vybral za zakladateľom skupiny Štefanom Farkasom. Ten v tej dobe hľadal niekoho na natočenie promo videa, na čo som sa prihlásil. Slovo dalo slovo, a síce video nakoniec dostal na starosť niekto kompetentnejší, ja som sa medzitým stal súčasťou obrovského projektu, na ktorý, dovolím si povedať, som právom hrdý. Niekedy rozmýšľam, ako by to dopadlo z mojej strany, keby tie nálepky nechcem, alebo keby som nenabral odvahu povedať Štefanovi, že mám nejaké skúsenosti s videom. Stojím si za jednoduchou vetou – pokiaľ sa človek neopýta, odpoveď bude vždy nie.

Chceš sa tomu venovať po škole?

Uvidíme čo bude po škole, kde bude HAKA, no nemám v pláne s tým prestať, ani popri vysokej ani v neskoršom živote. No to už moc predbiehame, podstatné je to, čo je tu a teraz.

Máte rozdelené úlohy? Čo máš na starosti ty?

Každý z nás má svoju úlohu, ktorú plní a dokopy to funguje. ITčkári pracujú na aplikácií, grafik na grafike atď. Ja mám na starosti Instagram, (@hlada_sa_auto), kde mimo áut v pátraní uverejňujem aj IG Stories z prípadov v teréne a iné zaujímavé momenty. Tiež mám na starosti moderátorskú činnosť v skupine (komunikácia s členmi, dozeranie na dodržiavanie pravidiel a plnenie príkazov “zhora” 😀 ) Fotím v teréne a pomáham s testovaním iOS Beta verzií HAKA System.

Spolupracujete s políciou?

Áno, s políciou spolupracujeme na všetkých úrovniach, zo stretnutí spomeniem napríklad stretnutie s ministerkou vnútra Denisou Sakovou, alebo stretnutie s bývalým viceprezidentom policajného zboru Ľubomírom Ábelom. Políciu však určite nenahrádzame a nie je ani pravda, že robíme to, čo by mali robiť oni. Bez pomoci polície by  HAKA nedosiahla takéto úspechy. Celé naše fungovanie je založené na našej veľmi úzkej spolupráci, my sme občania, pomáhame občiansky. Málo ľudí si uvedomuje fakt, že policajtov je omnoho menej ako členov HAKA, no zároveň majú na starosti omnoho širšie spektrum kriminality. Nemôžu robiť všetko, byť všade a hneď. My si preto ich prácu vážime.

Zapožičané autá od sponzorov