V novembri sa v Bratislave konalo okresné západoslovenské kolo v súťaži Silná ruka. Naši žiaci boli opäť úspešní. Dva z nich, Emilija Poniger a Ladislav Valkár, sa „pretlačili“ až do Košíc, kde na nich čakalo celoslovenské kolo. Emilija, študentka Súkromnej strednej odbornej školy ochrany osôb a majetku, ju dokonca vyhrala a stala sa najsilnejšou stredoškoláčkou do 60 kg. na Slovensku. A tak sme sa jej opýtali na pár otázok 😊

1. Aké je to súťažiť v športe, ktorý sa považuje za chlapčenský?

Súťažiť v chlapčenskom športe je z časti výhoda, lebo nie je taká konkurencia a sú kvalitnejšie tréningy. Samozrejme, sú tam aj nevýhody, napríklad, že vo svojej kategórii niekedy nemám súpera. Chalani sú samozrejme silnejší a majú väčšiu ruku a silnejší úchop, čo je pre mňa tiež nevýhoda, ale na druhej strane mi to nevadí, lebo sa to lepšie naučím. Keď som bola malá, bola som nezbedník a rada som vyvolávala „konflikty“ aj s chalanmi, takžemedzi chlapcami som od mala.

1. Trénuješ pretláčanie aj vo voľnom čase?

Nie, momentálne netrénujem. Ale dva roky dozadu som sa venovala pretláčaniu pod trénerkou L. Debnárovou v Senci, avšak aj netrvalo to dlho. Prestala som kvôli futbalu. Venujem sa mu už 12 rokov. Od mala som na ihrisku. Vystriedala som už veľa tímov, ale usadila som sa v FC Petržalka. Skúsila som už viac športov, ako sú box, volejbal, ping-pong a mnoho ďalších, ale futbal mi prirástol k srdcu a určite v ňom budem pokračovať kým mi moje zdravie dovolí.

1. Ako sa ti páčilo v Košiciach? Mala si silné súperky?

V Košiciach mi bolo príjemne, veľmi sa mi to páčilo. Priebeh súťaže bol perfektný, bez komplikácií či nedostatkov. Ale musím priznať, že na západoslovenskej súťaži som so súperkami mala väčšie problémy, ako na celoslovenskej.

1. Prečo si sa prihlásila na túto školu?

Na Súkromnú strednú odbornú školu ochrany osôb a majetku som prišla hlavne z toho dôvodu, že je to viac športová škola a naučí o disciplíne, rešpektovaní sa navzájom a slušnom správaní. Najradšej mám jednoznačne telesnú. Učíme sa tam sebaobranu a to ma baví. Po ško

le by som určite chcela ísť do policajného zboru. Vždy ma totiž láka streľba a zbrane.

1. Aký je v škole kolektív, vychádzate chlapci s dievčatami?

Ja som na chalanov zvyknutá kvôli futbalu a aj mnohým iným veciam. Takže si s nimi viac rozumiem aj v škole aj vonku. Som spokojná aj s triedou, sme jeden kolektív a máme super vzťahy. Pomáhame si a nikdy u nás nechýba sranda.

Našej žiačke gratulujeme a prajeme „silnú ruku“ aj počas celého štúdia. Ďakujeme aj trénerovi a vedúcemu tejto aktivity PaedDR. Petrovi Cihovi.

VEDELI STE, že pretláčanie rukou tzv. armwrestling siaha až do obdobia egyptských faraónov? Kresby vyobrazujúce túto činnosť sa totiž nachádzajú na ich hrobkách. Avšak, v obľube ho mali aj Indiáni. A hoci sa neskôr často hrával najmä v pohostinstvách, od roku 1952 bolo v Kalifornii pretláčanie povýšené na organizovanú súťaž. O rok nato sa už konali aj Majstrovstvá sveta v pretláčaní rukou. Dnes sa dokonca organizujú nielen v rámci váhových kategórií, ale aj pre ľavákov či pravákov.