Deti môžu túto situáciu vnímať rôzne – vzrušenie z predĺžených jarných prázdnin, pocit skutočného smútku a, samozrejme,môžu prežívať  chaos a neistotu.
Podľa Organizácie spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru sa počet študentov na celom svete, ktorých vzdelávanie prerušil koronavírus, blíži k 400 miliónom.
Zatvorené školy a online vzdelávanie vplýva aj na chod rodiny. Tu sú tri praktické spôsoby, ako si rodiny dokážu poradiť, a dokonca prosperovať aj ??napriek uzatvoreným školám.
1. Vytvorte si režim.
Pravdepodobne pracujete, možno máte doma stredoškoláka, školáka … a neustále niekto od Vás niečo potrebuje, neustále svoju prácu prerušujete.
Takéto prerušenia práce brzdia našu produktivitu, ale sú zároveň aj zdrojom zvyšujúceho sa stresu a napätia.Ak si vyčleníme konkrétny čas a miesto na jednotlivé činnosti, získa každý člen dostatočný priestor na vlastnú realizáciu.
2. Spojte sa s rodinou.
Pocit bezpečia majú ľudia často spojený so sociálnymi väzbami, preto fakt, že nemôžeme byť so svojimi blízkymi, je pre nás bolestivý.
Možno sme si v dnešnej dobe zvykli obedovať sami pred počítačom. Deti dnes radšej sledujú videá na svojich zariadeniach samy a nepripoja sa k rodine pri sledovaní televízie. Spojením sa v rodine a prehĺbením rodinných vzťahov však môžme oveľa lepšie čeliť vzdialenosti od našich školských a pracovných komunít.
Vnímajme tento spomalený čas ako možnosť byť spolu.
3. Prijmite túto situáciu.
Zostať zrazu doma je najskôr znepokojujúce. My ľudia cítime dôležité ponáhľať sa z jedného záväzku do druhého. Zaneprázdnenie spôsobuje, že sa cítime významní. Ak budete mať viac času na starostlivosť o seba, budete sa cítiť príjemnejšie v čase, keď sa vyžaduje obeta. Jednou z najlepších vecí, ktorú môžeme urobiť pre ostatných, je postarať sa sám o seba. Ak sme duševne a fyzicky zdraví, môžeme lepšie odvrátiť chorobu, čo nám dáva oveľa lepšie východisko aj pri pomoci druhým.
Sú to zvláštne, neisté časy. Budeme si však dobre pamätať na to, že „život nie je za každých okolností neznesiteľný“, ako napísal Viktor Frankl.
Toto všetko je o pomoci pre nás všetkých, spomaľujeme šírenie choroby, snažíme sa zabrániť tomu, aby naše nemocnice zostali ohromené. Príjmime zatvorenie škôl a nutnosť domácej karantény, uľahčime si toto ťažké obdobie.
Zostaňte doma! Zostaňte v bezpečí! Pomôžte druhým!