Čo majú spoločné Japonsko, Južná Kórea, Rusko a Súkromná stredná odborná škola ochrany osôb a majetku? Senseia Štefana Kurillu.

Štefan Kurilla sa bojovým umeniam venuje od roku 1978. Džudo začal trénovať ako osemročný, pretože sa chcel vedieť brániť. Zo športového koníčka sa stali priateľské vzťahy a neskôr i povolanie. Dnes je to poslanie.

14. júna 2017 bol ocenený cenou Japonského veľvyslanca, jeho excelencie Jun Shimmi-ho za osvetu, ktorú robí krajine vychádzajúceho slnka na Slovensku prostredníctvom výučby bojového umenia a životného smeru aikido.

Aikido je jedným z bojových umení, ktoré sa na Súkromnej strednej odbornej škole ochrany osôb a majetku vyučuje v rámci mixu na špeciálnej telesnej výchove.

V Japonsku je zvykom oslovovať učiteľa sensei. Táto tradícia pochádza z minulosti, kedy sa senseiovia starali o ľudí po fyzickej aj psychickej stránke. A práve o tom je bojové umenie aikido. O spájaní svetov východných a západných, duchovných a fyzických.

V troch dokumentoch Cesta Senseia, ktoré mali premiéru na RTVS sme mali možnosť vidieť Štefana Kurillu v troch rozdielnych kultúrach.

Časť o Japonsku sa zameriavala na históriu bojového umenia a minulosť, kedy sensei Kurilla krajinu navštívil prvýkrát. Prešlo jedenásť rokov odkedy sa v roku 1989 stretol s aikidom a taktiež aj od jeho prvej návštevy pravého Japonského dodžo. Odvtedy sa snaží navštevovať Japonsko každý rok.

Dodžo je v jednoduchosti telocvičňa, ale pre Japoncov to znamená miesto, kde nájdu cestu k bojovému umeniu. Starajú sa oň ako o živé, veria, že aj vďaka neživým predmetom sa môžu zlepšovať. Pokora je jedným z hlavných znakov aikida.

Zaujímavosťou je, že v dodžo študenti upratujú pred aj po tréningu. Nie je to iba hygiena, ale aj psychohygiena – príprava príjmať nové informácie a zároveň úcta voči učiteľovi za prijaté informácie.

Na základné pochopenie aikida nám stačí pozrieť sa na princíp výučby zakladateľa Morehei Uešiba. Je vnímaný ako koreň a peň stromu. Konáre sú tí, ktorí šíria aikido do celého sveta a koruna je jedna veľká rodina. Aikido spája, nerozdeľuje.

Metafora stromu je senseiovi Kurillovi jasná. Rast je dôležitý. On sám sa nechá vo filme počuť: “V momente, keď máte pocit, že ste na vrchole, že ste super, môžete ísť z toho vrcholu len dole”.

V druhej časti dokumentu Cesta Sensia sa vydávame za Štefanom Kurillom do Južnej Kórei, kam ho pozval sensei Yuno, prezident Federácie aikido v Kórei. Kórejci sú bližší Európanom, nie sú  uzavretí, ale zvedaví . Aikido vnímajú, ako zdravý životný štýl.

Rozdiel medzi Japonskom a Kóreou je v senseiovi. Zatiaľ čo v Japonsku hrá veľkú úlohu sensei a jeho štýl, v Kórei sa viac dbá na prax. Ako sa hovorí medzi vedcami, v teórií nie je rozdiel medzi teóriou a praxou, ale v praxi je.

Ďalší zaujímavý rozdiel nastáva medzi Európou a Áziou vo vnímaní učiteľa. V Európe sa viac snaží učiteľ naučiť žiaka a v Japonsku sa viac snaží žiak naučiť sa od učiteľa.

Kde však rozdiel nie je, je v ľuďoch. Štefan Kurilla spoznal vo svojej bohatej kariére množstvo ľudí a môže s istotou povedať, že všade sú rovnakí: “Hľadajú zmysel života, chcú spoznať svoje vnútro a svoje limity”.

Na seminár do Vladivostoku, kde sa natáčala tretia časť dokumentu, cestovali niektorí ľudia 3000 km, 3 dni vlakom. Pre Štefana Kurillu to bol už ôsmi seminár, ktorý v Rusku viedol.

Jedno z najvýchodnejších miest privítalo zakladateľa Súkromnej strednej odbornej školy ochrany osôb a majetku vo veľkom. Jeho uvoľnený štýl výučby bavil mladé aj staré ročníky, ktoré tu boli v početnom zastúpení.

Práve na tento kontrast poukázal sensei Kurilla. Aikido môžete trénovať v mladom, strednom, ale aj starom veku. Je to úplne iné ako u gymnazistu, ktorý musí po dvadsiatich rokoch prerušiť kariéru.

Prvý diel z Japonska si môžete pozrieť na tomto odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=eFQdHHqif5I