Ak sa vám nechce leto presedieť doma, alebo by sa vám zišlo nejaké euro navyše, určite by ste sa mali zamyslieť nad letnou brigádou. Okrem financií na svoje aktivity a plány získate nové skúsenosti a možno aj priateľov. A keďže jedného ani druhého nie je nikdy dosť, máme pre vás zopár rád.

S agentúrou alebo bez?

Pokiaľ zvažujete brigádovať za hranicami Slovenska, určite odporúčame poradiť sa s agentúrou a nechať ju za vás vybaviť potrebné veci. Pracovné miesto animátora je napríklad ideálne, ak radi cestujete a máte radi deti. Táto práca totiž obnáša ich zabávanie. Ako sme ale videli na Telekom Detskom festivale, s deťmi vám to ide perfektne, takže sa nemáte čoho obávať. Odmenou vám bude nielen krásne opálenie a celkom slušný zárobok, ale aj úžasne zážitky. Agentúry vám tiež pomôžu s prácou v skladoch, supermarketoch a fastfoodoch.

Zber ovocia a zeleniny

Sezónna práca je ako vyšitá pre aktívnych. Tu ste platený podľa toho, koľko nazbierate, takže ak sa vám „makať“ veľmi nechce, radšej na to zabudnite. Nájdete ich väčšinou pomocou agentúr a vykonávajú sa na juhu Slovenska. Myslite však na to, že budete potrebovať nielen dostatok energie, nakoľko to môže byť fyzicky náročnejšie, ale aj ubytovanie. Nie vždy vám ho totiž sprostredkuje agentúra.

Vyrazte do ulíc

Brigádu nájdete aj tak, že sa poriadne popozeráte okolo seba. Vo výkladoch si často môžete všimnúť inzeráty s pracovnými ponukami. Preto majte so sebou vždy zbalený životopis a ak na niečo také natrafíte, neváhajte sa opýtať a nechať tam pár informácii o sebe. Najčastejšie pôjde o reštaurácie alebo puby, kde sa síce nabeháte, ale potešia vás tzv. tringelty. Dávajte si však pozor na podnikateľov, ktorí si zvyknú „brigádnikov na pár dní vyskúšať“ – vy budete pracovať pár dní zadarmo a on sa potom rozhodne, či vás vezme. Kompromisom a naším odporúčaním je dohodnúť sa na jeden maximálne dva dni. Inak už ide o zneužívanie systému a vy si zaslúžite niečo lepšie.

Kúpaliská a aquaparky

Slnko, voda, zábava, deti a zodpovednosť. Aj s tým treba počítať, ak sa rozhodnete byť plavčíkom na kúpalisku. Nie je to len o sedení, na tomto mieste musíte skutočne dávať pozor, aby sa nič nestalo. Ste však stále na čerstvom vzduchu a fyzicky náročné to nie je. Pokiaľ vám plávanie nerobí problém, poďte do toho.

Nezabudnite na dane a potravinársky preukaz

Pri väčšine brigád budete potrebovať potravinársky preukaz. Hlavne tam, kde pracujete s jedlom. Vybavíte si ho u vášho obvodného lekára a zvyčajne nevyžaduje špeciálne vyšetrenia. Niektorí lekári si za to nechajú zaplatiť, ale je to len zopár eur. Jeho platnosť je dva roky.

Druhá dôležitá vec sú študentské dane. Každý študent by však mal mať na pamäti, že ak prekročí určitú hranicu príjmov, mal by si podať daňové priznanie. Minulý rok bola táto hranica 1 901,67 eur. V prípade, ak dosiahnete vyššie príjmy ako je stanovená hranica, je nutné podať daňové priznanie a svoje príjmy zdaniť. Podať daňové priznanie by sa však mohlo oplatiť aj študentom, ktorí síce mali nižšie príjmy ale zamestnávateľ im strhával daň (tzv. preddavky na daň). Prostredníctvom podania daňového priznania by túto daň mohli získať naspäť.