Určite si to už zaregistroval. Svet sa topí v odpade, podmorské zvieratá sa namiesto planktónu živia plastom, ktorý si okolo nich veselo pláva. Dokonca aj na pláži v Ázii, kde si si myslel, že to bude super, musíš svoje ležadlo hľadať medzi plastovými fľašami. Že sa ťa klimatická hrozba netýka? Pozri sa okolo seba a presvedčíš sa o opaku. Zmeň aspoň niečo zo svojich návykov a prispej k čistejšej planéte. TOTO MÔŽEŠ UROBIŤ A NESTOJÍ ŤA TO NIČ:

Nos si do obchodu svoju tašku a igelitové vrecúška

Pár centov za tašku pri pokladni ťa síce nezabije, ale našej Zemi škodí. Pribaľ si preto na nákup vlastnú, látkovú tašku, ktorá ti vydrží a skvele poslúži aj na ťažšie nákupy. Tak to predsa robili aj naše babičky, inšpiruj sa nimi. Pečivo si tiež môžeš zabaliť do vlastného – buď látkového alebo igelitového vrecúška. Neboj, nikde nie je prikázané, ako to máš zabaliť. Pri pokladni len musia „nakuknúť“, čo tam máš. To isté platí o ovocí a zelenine, len s tým rozdielom, že tam už ti netreba ani to vrecúško. Veď aj tak to doma umyješ, nie? Nauč toto aj svojich rodičov, ktorí balia aj to, čo už je zabalené a o dobrý pocit máš postarané?

Nekupuj vodu v plaste, nos si svoju

Jasné, piť potrebuješ. Ale potrebuješ si vodu stále kupovať? Ako sa hovorí, kto vymyslel predávať čistú vodu vo fľaši bol génius. Prečo si kupujeme to, čo máme doma  zadarmo a často ešte v lepšej kvalite? Voda v plaste obsahuje mikroplasty, ktoré sa veľmi nenápadne dostávajú do nášho tela a to úplne zbytočne. Vezmi si do školy prázdnu fľašu (aj plastovú) a naplň si ju v škole vodou. Nos si svoju vodu aj na tréningy a všade, kam chodíš a nielen že ušetríš peniaze, ale budeš mať dokonalý pitný režim.

Choď viac peši alebo využívaj verejnú dopravu

Vieš, koľko skleníkových plynov by sme ušetrili, keby sme chodili viac peši alebo aspoň v autobuse, ktorý naraz odvezie aj 50 ľudí? To je o 50 áut menej, o dosť menšia kolóna a o dosť čistejší vzduch. Na krátke vzdialenosti sa auto vôbec neoplatí štartovať a okrem toho, ľudia, ktorí chodia peši, sú vo všeobecnosti zdravší – majú napríklad oveľa menej srdcových problémov.

Separuj odpad

Plast, papier, sklo a zmiešaný odpad – separovanie podľa materiálov by dnes už malo byť základom v každej domácnosti. Bohužiaľ, sme v separovaní na chvoste Európskej únie. Nie je to také ťažké, na začiatok si doma nalep na koše, čo kam patrí. Za čistejšiu Zem to stojí. Ak chceš ešte viac, oblečenie vyhadzuj do nádob na to určených a kúp si kompostovač na biologický odpad. Nauč to aj svojich rodičov. Nie je žiadne hrdinstvo správať sa bezohľadne, čo ale hrdinstvo je, je snaha prispieť svojím správaním k zmene našich návykov.