Vyspovedali sme našich úspešných žiakov Mateja Kulcsára a Davida Hatalu v krátkom rozhovore, ktorý si môžete prečítať nižšie:

Čo vás najviac fascinuje na  bojovom umení muay thai ?

M. K.: Na muay thai ma fascinuje kultúra tohto bojového umenia. Je to jedinečné a nič sa na to nepodobá.

D. H.: Fascinuje ma, ako sa dodržiavajú bojové zvyky muay thai. Príkladom toho je, že sa pred každým zápasom tancuje tanec ako prejav úcty trénerovi. Ďalej ma fascinuje, ako bojovníci muay thai žijú v pokore a úcte.

Dlhé mesiace trávite trénovaním a prípravou na zápas. Ako vyzerá samotná príprava na zápas?

M. K.: Tréningy sú ťažké či máme prípravu alebo nie. Počas prípravy hrá veľkú rolu psychika, keď musíte dodržiavať stravu, deň čo deň trénovať a nemôžete vynechať ani jeden tréning alebo vybočiť z jedálnička, lebo potom sa to vypomstí v ringu

D. H.: Samotná príprava spočíva v tom, že sa navýši počet tréningov dvojfázovo na tréning dvakrát denne. Počas týchto tréningov sa začne drilovať najmä taktika, ktorá je vopred dohodnutá a pripravená na konkrétneho súpera. Zahŕňa to nespočetne veľa hodín tvrdého drilu jednotlivých úderov, kopov a techník, ktoré sa v boji môžu používať.

Čo vám beží hlavou pred tým, ako sa začne samotný zápas?

M. K.: Zatiaľ som mal len jeden zápas, ale nemyslel som na nič. Úplne s kľudnou hlavou som šiel do ringu a jediné, čo ma zaujímalo, bola výhra.

D. H.: Pred zápasom mi beží v hlave predstava zápasu a premýšľam, čo kedy spravím.

Považujte bojové umenie muay thai za nebezpečný šport? Aké najhoršie zranenie ste si už odniesli domov zo zápasu?

M. K.: Určite áno. Bojové športy sú nebezpečné a je to tak aj v thajskom boxe. Ale všade máte riziko úrazu či je to futbal, hokej alebo thajský box. Ako som spomínal, zatiaľ som mal jeden zápas a našťastie som sa nezranil alebo, lepšie povedané, súper ma nezranil. Ale na tréningu sa podarilo môjmu sparing partnerovi  kopnúť ma do hlavy, takže som skončil s menším opuchom a modrinou. Ale okrem toho sa mi nič vážne nestalo len som utŕžil menšie modriny.

D. H.: Všeobecne sú bojové športy menej nebezpečné ako kolektívne športy napr. futbal, hokej atď. Takže nie, nemyslím si, že muay thai je nebezpečný šport.

Čo by ste odporúčali ako čerství víťazi ostatným, aby sa im v ich zápasoch darilo ako vám?

M. K.: Určite je to celé o psychike, ako sa k tomu človek postaví a či v tých najťažších chvíľach ostane a bude ďalej makať, alebo to vzdá. Takže odporúčam nevzdávať sa a makať ďalej.

D. H.: Aby tvrdo trénovali.

Aký zápas vás čaká najbližšie?

M. K.: Teraz najbližšie ma čaká zápas v Poprade. Bude to niečo iné ako thajský box, ale som pripravený a teším sa naň.

Ako Vám škola pomáha v tejto oblasti?

M. K.: Škola nám poskytuje priestory či už dojo, kde máme samotné tréningy, alebo aj posilňovňu. A tento rok pre veľký záujem žiakov nám škola poskytla aj krúžok po vyučovaní.

D. H.: Poskytuje mne a ostatným priestor na trénovanie.

Vidíš spojitosť bojového umenia muay thai so svojím štúdiom?

M. K.: Určite áno a nie je to len budova školy. V škole máme týždenne jednu hodinu thajského boxu, kde trénujeme a taktiež sa pripravujeme na zápasy. Vďaka nášmu trénerovi, viacnásobnému majstrovi sveta v thajskom boxe p. Ďuricovi, sú všetky tréningy v škole aj mimo školu prepojené a nie sú chaotické.

D. H.: Áno, vidím, pretože vďaka tréningom sa stále zlepšujem a zdokonaľujem vo vytrvalostnej a silovej oblasti. Taktiež vďaka tréningom zlepšujem svoju psychiku a toto všetko mi potom v budúcnosti pomôže v tom obore, ktorý študujem.

Kde sa vidíte o 5 rokov?

M. K.: Ťažko povedať, je to ešte strašne ďaleko, ale mojim najbližším cieľom je úspešne ukončiť školu a ísť ďalej študovať.

D. H.: Ťažká otázka, ale rád by som sa venoval naďalej tomuto športu a prenášal moje skúsenosti, ktoré za tie roky nazbieram, ďalším ľuďom. Preto by som chcel byť trénerom.