Boxoval po celom svete a získal tituly, ktoré sa iným Slovákom získať nepodarilo. Rudolf Ďurica, majster sveta v thajskom boxe a kickboxe, doobedu učí na našej škole a poobede vychováva a trénuje naše budúce boxerské talenty.

Kedy ste začali boxovať?

Už ako dieťa som sa počas Základnej školy v rodnej Heľpe aktívne venoval Karate, kde som prišiel na chuť a filozofii pradávnych majstrov neozbrojeného boja. Neskôr popri štúdiu na Strednej škole som sa dostal na tréning Thajského boxu, a práve tam sa zrodila cesta. Cesta do „mekky“ tohto športu, priamo do Thajska. Práve tam začal skutočný box.

 Čo bol váš najlepší úspech?

Tvrdý tréning, vytrvalosť a vôľa sa v roku 2004 premenila na titul majstra sveta v ľahkej váhe (do 61,5 kg) na legendárnom thajskom štadióne LUMPINI kde som ako prvý a jediný Slovák získal tento titul. O rok neskôr, v r. 2005, som v Thajsku titul majstra sveta obhájil po druhýkrát. V tom istom roku nasledovali tituly svetový šampión I1, majster Hong Kongu, majster Kambodže a ISAAN šampión Severovýchodného Thajska.   V r. 2006 v Holandsku som získal titul majstra Európy, ďalej som získal titul dvojnásobného majstra Kambodže a po ňom nasledoval v Bangkoku titul interkontinentálneho majstra v ľahkej váhe (do 63,5 kg). O rok neskôr, v r. 2007, som v Anglicku obhájil titul interkontinentálneho majstra v ľahkej váhe (do 63,5 kg) po druhýkrát. V roku 2014 prišla výzva od ruského bojovníka a na konto pribudol ďalší interkontinentálny titul (do 67 kg) tento krát v kick-boxe, čo považujem za najlepšiu krásnu bodku.

Chceli ste to niekedy vzdať?

„Keby to bolo ľahké, robil by to každý.“

Som si istý, že áno, skoro každý niekedy zažil pocit, kedy by najradšej hodil uterák do ringu, keď príde nejaká ťažšia časť. Je to prirodzené, teda v spoločnosti, v ktorej žijeme..

Aká je podstata thajského boxu?

 Tento šport je o pokore a tvrdom tréningu, ktorý si vyžaduje najmä pevnú vôľu a odolnosť. Zdôrazňujem však, že ide o šport, ktorý ctí pravidlá, boj v rámci fair play a predovšetkým súpera. V žiadnom prípade neslúži na prezentovanie sily v pouličných bitkách. Ako každý bojový šport, ktorý pochádza z východného sveta, aj thajský box má svoju filozofiu. Za veľmi tvrdým športom a umením, ktorým žije celé Thajsko, stojí budhizmus.

Čo by mal dobrý boxer vedieť? Aký by mal byť?

Thajskí bojovníci sa riadia heslom, ktoré hlása: „Neublížiť ničomu živému.“ Pre thajských bojovníkov je pri zápase najpodstatnejšie dostať zo seba nadbytočnú energiu a dosiahnuť fyzickú, ale aj psychickú rovnováhu a iba tak sa dá pochopiť jeho najzákladnejšia pointa či idea. Len z máloktorých sa stanú skutoční bojovníci a profesionáli, ale podstatu thajského boxu už chápu všetci stabilní členovia môjho klubu. Tí, čo si myslia, že sa stanú majstrami sveta za dva týždne, nemajú žiadnu šancu v tomto športe uspieť a vydržať pri ňom.

Kedy máte tréningy?

Rád by som aj touto formou pozval všetkých nadšencov bojových a kontaktných športov na tréningy thajského boxu pod mojím vedením, ktoré sa konajú každý UTOROK a štvrtok o 18:00 hod. v dojo na SSOŠoom už 6-ty rok, kde som vychoval i dvoch majstrov Slovenska z tejto školy – Donát Horník a Kevin Mihálik. Záujemcovia sa môžu prihlásiť počas celého školského roka, vek je iba číslo a nehrá žiadnu rolu. Tréning thajského boxera nie je prechádzka ružovou záhradou. Ak máš v sebe odvahu, vytrvalosť, a máš rád výzvy si vítaný. Len tvoja myseľ je LIMIT.

Rada na záver

IMPROVIZUJ

PRISPÔSOB SA

PREKONAJ SA 🙂