Všetko sa dá, keď sa chce

To je jedna z viet, ktorými sa riadi Viky, úspešná študentka Súkromnej strednej odbornej školy ochrany osôb a majetku na Vranovskej 4. Tancuje, jazdí na koni a venuje sa aikidu. Napriek množstvu aktivít sa môže popýšiť aj skvelými známkami v škole. Ako to všetko stíha a ako je možné, že sa stále usmieva a má kopec energie? Vyspovedali sme Viktóriu Hupkovú, študentku tretieho ročníka našej školy.

Čomu všetkému sa venuješ?

Najdlhšie sa venujem tancu, je to štrnásť rokov, čo navštevujem jeden klub. Sme skupina tancujúca rôzne štýly cez country, charleston, can-can a rôzne iné. Keďže tancujeme pre radosť a sme ako rodina, radi sa stretávame na tréningoch. Mávame  súťaže doma aj v zahraničí, kde sa umiestňujeme na popredných miestach. Drží ma tu veľa pozitívnej energie nielen od ľudí, ale aj zo samotného pohybu, ktorý ma baví a napĺňa. Ďalej sa venujem jazdectvu, s čím je spojená aj starostlivosť o zvieratá. Už sedem rokov mám tú možnosť pomáhať na kamarátkinej farme a zároveň sa od nej učiť tomuto športu. Štyri roky už máme so sestrou aj vlastného koňa, s ktorým chodievame na súťaže. Na jazdectve ma fascinujú kone, ktorým musíte rozumieť a poznať ich správanie, aby ste mohli s nimi spolupracovať ako jedno telo. A ďalej je tu aikido, o ktorom som sa dozvedela a začala sa mu venovať na začiatku štúdia tu na Súkromnej strednej odbornej škole ochrany osôb a majetku. Zo začiatku som vôbec nevedela, ako k tomu pristupovať a či vôbec ostanem cvičiť, pretože s bojovými umeniami som dovtedy nemala žiadny kontakt. Dnes už viem, že by som o mnohé prišla. O skúsenosti, sebavedomie, priateľstvá, vnímanie ľudí a životných situácií. Je to síce len dva a pol roka, no v aikide som sa našla a som rada, že som sa dala na túto cestu.

Prečo si sa prihlásila na túto školu?

Keď som sa o škole dozvedela, o inej som ani nepremýšľala. Momentálne študujem v treťom ročníku a som rada, že som tu. Dôvodom  pre výber bola výchova a inšpirácia v rodine, samotná telesná výchova, špecifické a jedinečné zameranie výučby.

Ktoré predmety ťa naviac bavia? Máš obľúbeného učiteľa?

Moje najobľúbenejšie predmety sú všetky odborné predmety a telesné výchovy, no veľmi rada sa učím nové veci, takže mám rada všetky predmety. Učitelia sú toho súčasťou, každý má svoj spôsob výučby a je iba na žiakoch, ako chcú informácie prijímať. Každého, kto ma chce niečo naučiť, si vážim, a aj preto u mňa ten “najobľúbenejší” učiteľ neexistuje.

Pre koho je podľa teba táto škola určená? V čom je iná?

Hlavne pre vytrvalých žiakov, chtivých a ochotných učiť sa nové a neobvyklé predmety. Pre žiakov so záujmom naučiť sa spolupracovať, ale zároveň byť samostatný. Súkromná stredná odborná škola ochrany osôb a majetku je jedinečná aj v prístupe učiteľov k žiakom, žiakov k učiteľom a to vytvára efektívnu spoluprácu pre dosiahnutie cieľov – samozrejme pre tých, ktorí sú ochotní.

Čo by si chcela robiť po škole?

Mojím začiatočným cieľom bola jazdecká polícia alebo špeciálne jednotky, no v posledných mesiacoch premýšľam o právnickej fakulte alebo o štúdiu psychológie.

Máš nejaký sen alebo niečo, čo by si chcela dosiahnuť?

Chcem žiť svoj život naplno a každý deň sa obohatiť o nové informácie a skúsenosti, posúvať tým svoju vlastnú latku vyššie. Mojou métou je to, že každý deň niekomu pomôžem, zasmejem sa s ním a nájdeme si tak dôvod tešiť sa na ďalší deň.

Ako stíhaš všetky svoje aktivity?

Z tohto ohľadu mám asi šťastie, že mi to všetko do seba časovo zapadá a stíham všetky tréningy. Aj keď občas „obetujem“ jeden tréning kvôli tomu, že sa prekrýva s druhým. Do školy chodím rada a učenie ma baví, to je pre mňa iba ďalšia pozitívna motivácia k napredovaniu. A celkovo pri zariaďovaní si času sa riadim tým, že všetko sa dá, len sa musí chcieť.